Александър Шпатов разбира от литература. Не само като активно четящ, а и като автор на адски добри разкази. И когато научих за най-новия му проект – „Литературни разходки“, с една приятелка побързахме да се включим, защото беше ясно, че това е неизбежно смислено начинание. Най-малкото.
И наистина, „Разходките“ на Сашо са добре замислени, добре проучени и добре изпълнени. Идеята е разхождащите се да научат интересни неща за литературното минало на София чрез обиколка на ключови топоси в централната градска част, придружени със съответния разказ. Сашо „подгрява“ слушателите с предварителна информация за издателското дело у нас и за хората, които оформят тогавашния облик на литературния ни живот (най-вече от първата половина на XX век).
Сашо вдъхновено ни разказва за софийския литературен живот, за къщите и гробовете на известните ни писатели и кафенетата, в които се е събирала литературната ни бохема. Оказва се, че градът ни е много по-тясно свързан с литературата, книгите и четенето, отколкото изглежда на пръв поглед. Квартали, улици, къщи, градинки носят имена на родни и чужди писатели и поети, пазят спомени и разказват истории.
Турът е интерактивен. Сашо е подготвил прелюбопитни въпроси (оказа се, че много от тях се появяват и като въпроси в „Стани богат“) към дошлите, ангажира ги активно – интелектуално и емоционално в темата и провокира паметта им за наученото по литература.
Но „Разходките“ са много повече от преговор на часа по литература. Сашо ни поднася интересни факти за живота на емблематични литературни фигури по достоверен, уважителен и добронамерен начин, без да залита в пошлото и пикантното. Личи си задълбочената му подготовка и ерудиция, но и любовта му към хубавото слово.
Разходката из литературна София е около два часа, като желаещите се събират в 13:00 пред ЧитАлнЯта в Градската градина. Два часа, които минават бързо, понеже са прекрани в добра компания.