Чували ли сте за Полин Боти? Аз не бях.
Нейният кратък живот и трагичен край заемат важно място в романа “Есен” на Али Смит. Полин Боти е единствената жена, представител на британския поп арт през 60-те години на миналия век. След смъртта си много творбите й са бързо и незаслужено забравени. А те са наистина експлозивни, цветни, диви, натоварени със силни и актуални за суинг епохата послания.
Освен нея, в “Есен” дефилират и други знакови за Великобритания фигури, събития и явления – Кристин Кийлър, момичето, разпалило аферата “Профумо”, заради която пада и правителството на Харолд Макмилън; артистът и остеопат Стивън Уорд; емиграцията, климатичната криза, Брекзит и бюрокрацията.
Не мога да кажа, че писането на Али Смит е нещо велико и невиждано. Началото на романа откровено не ми хареса, а отколоненията в сюрреалистични видения, макар и да не са лишени от въздействие, не са точно по вкуса ми. Стилът й е по-скоро телеграфен, с прости и къси изречения, разчитащи на ефекта на натрупването.
И въпреки това книгата оставя емоционална следа, вълнува по специфичен, лек начин. Подобно на творчеството на Полин Боти, “Есен” прилича на колаж от поп арта – скрепен от истории, фрагменти, епизодични появи на идеи, образи и личности. Една пъстра мешавица, в която отделното губи значение без връзката си с общото.
Епохата на 60-те е само загатната, всъщност всяка тема е само щрихирана, маркирана набързо, за да се отчете съществуването й. Изводите и обобщенията са оставени на читателя. Мисля, че има нещо щадящо и интелигентно в такъв подход.
Ако обичате съвременно изкуство, 60-те години, позабравени артисти, второстепенни исторически личности и попкултурни любопитки, не подминавайте “Есен” . Есента в природата и есента на живота са милостиво време, което ни напомня, че лятото винаги се връща.
“Човек винаги чете нещо. Дори когато физически не чете. Как иначе ще разчете света?”
“Настъпило е такова време, в което хората си казват разни неща един на друг, без всъщност да водят разговор.”
P.S. Статия за Полин Боти може да се прочете тук:
https://momichetata.com/retro/polin-b…