Що за заглавие, нали! Книга, която те учи на подреждане?! И въпреки скептично повдигнатите ми вежди, реших да видя за какво става дума. Какво може да даде едно такова четиво на някой, който вече обича да подрежда и смята, че знае едно-друго по темата. Демек аз.
Много се изкушавам след като прочета някоя хубава книга, да я преразкажа на де когото срещна, да споделя научената мъдрост и да посветя в нея и други невинни души. И наистина, как да разкажеш за една практична книга, без да я преразкажеш? Ще се опитам да щрихирам есенцията, която си взех от „Магията на подреждането“.
Ето какво разбрах: абсолютно нищо не съм знаела. За мен подреждането на един дом се състои в това да вземеш една вещ, да я използваш по предназначение и след това да я върнеш обратно на мястото й. А при по-сериозни офанзиви, като подреждането на цялото жилище, започвам от спалнята и завършвам триумфално в кухнята, стая по стая. И ето сега, вече прочела книгата, пред очите ми е образът на сладката японка, авторката на книгата Мари Кондо, която ми се заканва с красивия си, деликатен показалец.
Защото фундаменталната грешка, която съм правила, а и подозирам, че много хора са в моя отбор, е да подреждам без първо да преценя дали въобще да задържа въпросната вещ. Няма какво да се лъжем, съвременните хора отдавна сме спрели да пазаруваме от чиста нужда. Шопингът е консуматорско порно, при което процесът по сдобиването с нещо понякога се оказва по-приятен от самото нещо. И резултатът е преливащи от боклуци гардероби, чекмеджета и шкафове.
И тук идва на помощ философията на Мари Кондо, насочена към осъзнато притежаване само на онези неща, които наистина ни носят радост. Тази философия е формулирана по семпъл начин, пълна с лични примери от дългогодишния опит на Мари в подреждането (да, това е нейната професия – да консултира хората как да подредят дома си), включително грешките, които е допускала през годините, стремейки се да изчисти до оптималност методите си. Всичко се свежда до две прости действия – първо изхвърляме нещата, които вече не ни носят радост (да, радост, а не полза), а на останалите им намираме мястото, което да заемат в домовете ни. Това е, нищо повече. Две действия = цяла книга? Да, защото цялата работа е в концепцията, която стои зад тях, в идеята, че само това, което обичаме, има място в живота ни. Така че „Магията на подреждането“ е книга много повече за добрия живот и хубавия дом, отколкото за подреждането като домакинско занимание или тегоба. А хубав дом със сигурност не е този, в който се препъваме във вещи, които задръстват жизненото ни пространство.
За мен беше просветляващо и вдъхновяващо четиво, което някак си ме смири. Тази малка книжка ми показа, че дори един минималист в мое лице има какво да научи за подреждането на най-съкровените ни пространства. Нашите обиталища, в които спим, четем, мечтаем, пием сутрешното си кафе и готвим за любимите си хора. Пространствата, в които вършим всичко това, заслужават да бъдат чистият, подреден и свеж фон на нашата делнична интимност.
Може би се чудите дали съветите на Мари Кондо ще са приложими за вас. Опитайте, въпреки скептицизма си. Понякога човек дори не подозира сред колко ненужности живее, докато не започне да внася ред в живота си. И след като въведе ред в дома си, се случва подреждане на всички нива. В това е магията.